OZO PZD

Tym razem do Krapkowic zawędrowały okręgowe dożynki. Miasto przyjęło bardzo godnie gości z całego województwa. Przewodnicy oprowadzali działkowców po ciekawych miejscach Krapkowic. Po czym wszyscy spotkali się na Placu niemieckiego poety doby romantyzmu Józefa Eichendorffa.

Obszerny namiot pomieścił ponad 250 działkowców oraz zaproszonych gości. Byli wśród nich Barbara Kamińska – Dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego, Marcin Oszańca – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Maciej Sonik – Starosta Powiatu Krapkowickiego oraz Arnold Joszko Zastępca Burmistrza Krapkowic.    

Uroczystość otworzyła Barbara Wylęgała, piosenkarka i skrzypaczka z Krapkowic z repertuarem działkowych piosenek. Po czym prezes Okręgu Bartłomiej Kozera po powitaniu gości podsumował kończący się sezon. Uznał, że był on inny niż dotychczasowe, nie tylko przez zmiany klimatyczne, ale również przez to, że po raz pierwszy w ogrodach pojawił się pieniądz unijny. Oto 10 ROD uzyskało z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie w programie „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” w wysokości ponad 700 tysięcy zł. Nadto nakłady na inwestycje jakie prowadziły ogrody to suma 2,5 mln zł, z czego blisko 400 tys, pochodziło z dotacji samorządów, a reszta to pieniądze działkowców.

Po prezesie głos zabierali zaproszeni goście. Każdy z nich pozdrawiając działkowców życzył im sukcesów w uprawach i  długiego, zdrowego życia.

W drugiej części dożynek prowadzący ją Antoni Falkowski odczytał fragment protokołu Okręgowego Zarządu dotyczący jubileuszy w ROD, a więc tych ogrodów, które mają 50 lub więcej lat. Puchary i dyplomy otrzymali ROD „Transportowiec” w Brzegu,  „Papiernik” w Krapkowicach,  „1000-lecia” w Lewinie Brzeskim i „Kolejarz” w Kędzierzynie – Koźlu 

Po czym przystąpiono do  konkursu  „Wzorowa Działka Okręgu Opolskiego roku 2023”. Czołowe miejsca i odpowiednie nagrody uzyskali:

Laureat Konkursu Państwo Irena i Antoni Gorol z ROD „Oaza” w Strzelcach Opolskich, Wyróżnienia otrzymali: Teresa i Stanisław Ziemińscy z ROD „Relaks” w Brzegu, Kazimiera i Józef Jaszewscy z ROD „Metalowiec” w Nysie, Anna i Zbigniew Jarząbek w ROD „Relaks” w Brzegu, Pani Johanna Łupkowska z ROD „Omex” w Głuchołazach oraz Pani Teresa Magdy z ROD „Relax” w Polskiej Nowej Wsi.   

Działkowcy w napięciu oczekiwali na rozstrzygniecie konkursu na „Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy Okręgu Opolskiego Roku 2023”. Do Krapkowic przywieziono 23 kosze i jury przydzieliło nagrody w trzech kategoriach, mianowicie: kosz tradycyjny, nowoczesny i ozdobne rzeźby. Zacne nagrody ufundował Marszałek Województwa Andrzej Buła, a wręczył dyr. Marcin Oszańca. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursy:

Kategoria OZDOBNE RZEŹBY WARZYWNO-OCOWOCE

Pierwsze miejsce otrzymał kosz z ROD „Brzeg” w Brzegu

Drugie miejsce otrzymał kosz z ROD „Omex”  w Głuchołazach

Trzecie miejsce otrzymał kosz z ROD „Dzierżenia” w Krapkowicach

Kategoria NOWOCZESNY KOSZ WARZYWNO – KWIATOWO – OWOCOWY

Pierwsze miejsce otrzymał kosz z ROD „Azoty” w Kędzierzynie – Koźlu

Drugie miejsce otrzymał kosz z ROD „Kuźniczka” w Kędzierzynie-Koźlu

Trzecie miejsce otrzymał kosz z ROD „Ikar” w Polskiej Nowej Wsi

Kategoria TRADYCYJNY KOSZ WARZYWNO – KWIATOWO – OWOCOWY

Pierwsze miejsce otrzymał kosz z ROD „Kościuszki” w Krapkowicach

Drugie miejsce otrzymał kosz z ROD „Hutnik” w Zawadzkiem

Trzecie miejsce otrzymał kosz z ROD „Kolejarz” w Brzegu  stali uczestnicy otrzymali  pamiątkowy dyplom i upominek tj. ROD „Przyjaźń” i „Matelachem” z Kędzierzyna – Koźla, „Nadzieja” z Paczkowa, „Podzamcze” z Otmuchowa, „Rolnik” z Przełęku, „Kościuszki” z Prudnika, „Kościuszki” z Leśnicy”, „Aster” i „Kopciuszek” z Opola,  „Relaks” i „Słonecznik” z Brzegu, „Karolinka” z Malni, „Jana Kazimierza” z Głogówka, „Zgoda” z Kietrza.

Po każdej części okręgowych dożynek występowały miejscowe zespoły  artystyczne – chór „Niezapominajki” i zespół taneczny SIERADAN. A zakończeniem była zabawa taneczna, w której udział wzięła liczna grupa działkowców.